- Vain verkkokaupasta
Ensiapulaukku palovammoihin Cederroth 51011013 Ensiapulaukku palovammoihin Cederroth 51011013
Palovammalaukku - mukaan otettava laukku palovammojen ensiapuun.
Neutraloiva silmänhuuhteluneste. 5 x 500ml pakkaus.
Neutraloiva silmänhuuhteluneste lisää mahdollisuuksia pelastaa silmäsi! Jos joku saa vaarallista ainetta silmäänsä, välitön ensiapu on ratkaisevan tärkeää. Käyttövalmiit neutraloivat silmänhuuhteet on oltava sijoitettuna käden ulottuville, huuhtelu aloitettava välittömästi ja jatkettava vähintään 15 minuuttia. Puskuroitu Cederrothin silmänhuuhteluneste vaikuttaa neutraloivasti emäs- ja happoroiskeisiin, joten vaikutus on nopeampi ja tehokkaampi kuin tavallisella keittosuolaliuoksella. Vaikutus on yleensä voimakkaampi emäksiin kuin happoihin.
Helppokäyttöinen silmänhuuhtelupullo, jonka ergonomisesti muotoillun huuhtelukupin ansiosta huuhtelu tapahtuu nopeasti ja tehokkaasti. Huuhteluneste on steriiliä, puskuroitua ja säilöntäaineetonta keittosuolaliuosta. Kertakäyttöinen huuhtelupullo on heti käyttövalmis, kun pölynsuojakorkki on kierretty auki. Kertakäyttöinen. Säilyvyys 4,5 vuotta.
Muista myös silmänhuuhtelupullojen telineet ja opastekilvet!
Muista runsas huuhtelu
On ensiarvoisen tärkeää aloittaa silmän huuhtelu heti onnettomuuden tapahduttua, ihan ensimmäisten sekuntien kuluessa. Cederroth silmänhuuhtelu on helppo avata, se mahdollistaa nopean ja runsaan huuhtelun. Huuhtelukuppi ohjaa nesteen suoraan silmään ja auttaa samalla pitämään silmän auki. Näin nestettä ei valu myöskään hukkaan.
Parempi mahdollisuus pelastaa silmät
Samalla kun Cederroth puskuroitu silmänhuuhteluneste laimentaa ja huuhtelee pois vaarallisen aineen, sillä on myös neutralisoiva vaikutus emäs- ja happoroiskeisiin. Vaikutus on yleensä voimakkaampi emäksiä kuin happoja vastaan.
Puskuroimaton silmänhuuhteluneste ainoastaan laimentaa hapon/emäksen ja huuhtoo sen pois, jolloin tarvitaan sekä enemmän nestettä että pidempi huuhteluaika.
Huuhtelukuppi on pölysuojattu
Pölysuoja pitää huuhtelukupin aina puhtaana ja miellyttävänä käyttää. Pölysuoja toimii samalla myös pullon avaajana.
Palovammalaukku - mukaan otettava laukku palovammojen ensiapuun.
Asemassa on kaksi huuhtelupulloa automaattisella avauksella sekä Salvequick -laastariautomaatti.
Neutraloiva silmänhuuhteluneste. 2 x 500ml pakkaus.
Taskukokoinen silmänhuuhtelupullo on nopeasti saatavilla ensiaputilanteessa.
Itsekiinnittyvä, liimaton ja joustava Cederroth Soft -laastari.
Kaksipuolinen, jälkivalaiseva opastekilpi silmänhuuhteluasemalle.